WITAMY

NA STRONIE INTERNETOWEJ PARAFII NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY KRÓLOWEJ ŚWIATA W KNUROWIE - SZCZYGŁOWICACH

Zabiegi wokół wybudowania kościoła w Szczygłowicach rozpoczęto już w roku 1939. Jednak czas wojny i okupacji uniemożliwił podjęte starania. Tuż po wojnie wznowił je  proboszcz Wilczy ks. Teodor Gałązka. Dopiero jednak jego następcy, ks. prob. Robertowi Pucherowi udało się te starania uwieńczyć sukcesem. W niedzielę 18.08.1957 r. odbyła się uroczystość poświecenia placu pod budowę. Procesyjnie przyniesiono z macierzystej parafii z Wilczy krzyż, który stanął na placu budowy. Teren pod budowę nowej świątyni  podarowała p. Maria Wąsik, zamieszkała obok placu budowy. Projektantem Kościoła był inż. architekt Jacek Olpiński a inżynierem konstruktorem Karol Jaksa.

W październiku 1959 roku kościół w stanie surowym stanął pod dachem. Ks. bp Juliusz Bieniek dokonał poświęcenia kościoła 24 lipca 1960 roku. Ze względu na niezapłacenie podatku od wzbogacenia władze państwowe nie zgodziły się na utworzenie nowej parafii, . W 1962 roku Szczygłowice oddzielono jednak od Wilczy, tworząc filię parafii Wilcza. Rektorem kościoła filialnego w Szczygłowicach  mianowano ks. Tadeusza Milika. Od października tego roku Szczygłowice prowadzą oddzielne księgi parafialne. W 1966 roku ks. Tadeusz Milik zrezygnował z placówki Szczygłowice i w jego miejsce ks. bp mianował nowego rektora w osobie ks. Tomasza Szulca. Parafię szczygłowicką erygowano w 1977 roku.

 

AKTUALNOŚCI

ZAPROSZENIE NA KONCERT

ZAPRASZAMY NA KONCERT CHÓRU SLAVICA MUSA W NIEDZIELĘ 14 STYCZNIA. CHÓR ZAŚPIEWA PODCZAS MSZY ŚWIĘTEJ O GODZ. 11.00 ORAZ BEZPOŚREDNIO PO MSZY. 

ZAPRASZAMY PARAFIAN I GOŚCI!

» czytaj dalej

LIST MISJONARZA Z ZAMBII NA ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI

Moi Kochani, Pozdrawiam w tym Nowym Roku życząc wielu łask i błogosławieństw, W przededniu Uroczystości Trzech Króli chciałbym Wam przekazać kilka informacji o tym, co się obecnie u nas dzieje. Jutro schodzą się do Misji dzieci z różnych Stacji Misyjnych, by wspólnie świętować Uroczystość Trzech Króli. Będą u nas przez 3 dni. W programie mamy wiele zabaw, ale też trochę katechez no i oczywiście modlitwę. Co roku jest to radosne świętowanie. W tym roku, a raczej...

» czytaj dalej

Strony: 1